Τετάρτη 5 Μαρτίου 2014

Πέντε νέα Πανελλήνια ρεκόρ ο «Τάλως» στο Πρωτάθλημα Πίστας ΑΜΕΑ

Στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας, οι αθλητές μας σάρωσαν τα μετάλλια κυριολεκτικά και με την κατάρριψη 5 Πανελληνίων ρεκόρ και ακόμα πολλές σπουδαίες εμφανίσεις μας έκαναν για ακόμα μια φορά υπερήφανους. Το σωματείο μας καλλιεργεί εντατικά το άθλημα της ποδηλασίας και μάλιστα έχει αναδείξει πολύ σπουδαίους αθλητές και Παραολυμπιονίκες και αυτό το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ήταν απλά ακόμα μια επιβεβαίωση της ποιότητας των αθλητών και της δουλειάς που γίνεται.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
  • Οι Παραολυμπιονίκες μας Χαλκιαδάκη Αδαμαντία και Μηλάκη Ηρώ στο Τάντεμ μετά το θρίαμβο του Λονδίνου (και τη μικρή διακοπή απο τη γέννηση του παιδιού από τη Χαλκιαδάκη) επέστρεψαν με σπουδαίες επιδόσεις. 1η Θέση και πανελλήνιο ρεκόρ στα 200μ. σπριντ με 12,480 που είναι και όριο για τη συμμετοχή στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα!! . 1η Θέση και στα 1000μ. με 1.15.924 που είναι επίσης όριο για το παγκόσμιο και ολοκλήρωσαν την εντυπωσιακή παρουσία τους με ακόμα μια 1η θέση στα 3000μ. με 4,01,060 που επίσης αποτελεί νέο Πανελλήνιο ρεκόρ.
  • Ο Βοριζανάκης Φώτης στην κατηγορία C3 κατέλαβε την 1η θέση στα 1000μ. με 1,34,7 που είναι νέο Πανελλήνιο ρεκόρ. Επίσης και στα 3000μ. κατέκτησε την πρώτη θέση με χρόνο 4,52,4 καταρρίπτοντας και αυτή τη φορά το πανελλήνιο ρεκόρ .
  • Οι Βαρβούρης Άγγελος και Κουμπενάκης Νίκος στο Τάντεμ κατέκτησαν την 1η θέση στα 4000μ. με χρόνο 5,05,3 που αποτελεί νέο Πανελλήνιο ρεκόρ. Επίσης κατέλαβαν την 2η θέση στα 1000μ με χρόνο 1,15,3 και επίσης την 3η θέση στα 200μ. με 13,5’’ .
  • Ο Καλαιτζάκης Γιάννης στην κατηγορία Cκατέλαβε την 1η θέση στα 1000μ.με 1,20,8. Στα 4000μ. επίσης την 1η θέση με 5,37,1 και στο σκράτς των 15 χιλιομέτρων επίσης την 1η θέση με χρόνο 29,32΄΄ .
  • Τέλος οι Μανατάκης Νίκος και Χριστοδούλου Κώστας στο Τάντεμ κατέλαβαν την 2η θέση στα 200μ. με 11,48, την 2η επίσης θέση στα 4000μ. με 5,24,3 και την 3η θέση στα 1000μ. με 1,19,1.
Έτσι ο συνολικός απολογισμός έφτασε στις 13 θέσεις στο βάθρο εκ των οποίων οι 9 ήταν πρώτες, 3 δεύτερες και 2 τρίτες.

Στην προσπάθειά μας αυτή η ομοσπονδία ΕΑΟμ ΑμεΑ, έχει σταθεί όλα αυτά τα χρόνια αρωγός και ενισχύει τις προσπάθειες του σωματείου και των αθλητών μας.
Επίσης ο Δήμος Ηρακλείου μας φιλοξενεί στο Παγκρήτιο στάδιο και η Περιφέρεια Κρήτης μας στηρίζει όπως μπορεί και τους ευχαριστούμε θερμά. Το ίδιο μας στηρίζει και ο σύλλογος γυναικών «Η ΚΑΛΛΙΠΆΤΕΙΡΑ» καθώς και ο Ροταριανός ¨Όμιλος Ηρακλείου «CANDIA» με τη χορηγία ποδηλάτου.

Επίσης ευχαριστούμε ;όλους όσους μας στηρίζουν στο δύσκολο έργο μας που χωρίς αυτούς δεν θα μπορούσαμε να ανταποκριθούμε ούτε στις βασικές μας ανάγκες: τη HERTZ για τη χορηγία του mini bus την εταιρεία TRANSCOMBI και τον Κο Καπετανάκη Γιάννη, την Aegean Airlines, την MINOAN LINES , την Fuji και Maglaris bikes και την Chiquita .
Το Δ.Σ. , οι προπονητές συγχαίρουν τους αθλητές για τις σπουδαίες επιτυχίες τους και όλοι μαζί σας καλούμε να στηρίξετε τις προσπάθειές μας για ακόμα περισσότερες επιτυχίες στην Ελλάδα και το εξωτερικό γιατί πραγματικά όλοι μαζί μπορούμε.