Τετάρτη 6 Αυγούστου 2014

Τρία χάλκινα ο σημερινός απολογισμός.. και επτα συνολικά μετάλλια

Στη σημερινή τρίτη ημέρα η συγκομιδή μεταλλίων συνεχίστηκε με τρία χάλκινα μετάλλια από τον 19χρονο έλληνα πρωταθλητή Παναγιώτη Χριστάκη στα 50μ ελεύθερο κατηγορίας S6 με χρόνο 32.58.
Ο Γιάννης Κωστάκης στην κούρσα των 200μ ελεύθερο S3 καθώς με χρόνο 4:02.46 κατέλαβε την τρίτη θέση και τριπλασίασε τα προσωπικά του μετάλλια στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ολλανδίας. Ο Γιάννης έχει κατακτήσει ένα ασημένιο και δυο χάλκινα μέχρι τώρα ενώ θα αγωνιστεί και σε 3 ακόμα αγωνίσματα τις επόμενες τρεις μέρες και σίγουρα θα ανεβάσει την προσωπική αλλά και εθνική συγκομιδή μεταλλίων.
Το δεύτερο προσωπικό μετάλλιο κατέκτησε ο Έλληνας πρωταθλητής Αριστείδης Μακροδημήτρης αυτή την φόρα στα 200μ ελεύθερο S2 με χρόνο 4:37.54 τερμάτισε στην Τρίτη θέση και το έβδομο συνολικά για την χώρα μας. Στα 50μ πεταλούδα S5 ο Αντώνης Τσαπατάκης με 43.28 κατέλαβε την έβδομη θέση.
Η Μαρία Τσάκωνα στα 50μ ελεύθερο με 43.87 στην S6 με 43.87 κατέλαβε την 8η θέση.