Δευτέρα 4 Αυγούστου 2014

"Χάλκινος" ο Κωστάκης

Το πρώτο ελληνικό μετάλλιο πανηγύρισε η ελληνική αποστολή στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών - Γυναικών του Αϊντχόφεν της Ολλανδίας.
Ο πρωταθλητής και παρολυμπιονίκης Γιάννης Κωστάκης αγωνίστηκε στον τελικό των 100μ. ελεύθερο S3 (S1- S10 κολυμβητές με κινητικές αναπηρίες) και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο σημειώνοντας χρόνο 1:59.44. Χρυσό μετάλλιο ο Ουκρανός Dmytro Vynohradets με 1:46.11 και το ασημένιο μετάλλιο πήγε στον Ισπανό Miguel Angel Martinez Tajuel με χρόνο 1:52.96.
Στους υπόλοιπους τελικούς της πρώτης ημέρας με ελληνικό ενδιαφέρον στα 100μ. ελεύθερο S1 που συμμετείχαν δυο έλληνες αθλητές, ο Χρήστος Ταμπαξής τερμάτισε στην τέταρτη θέση με χρόνο 2:57,48 και έκτος ο Απόστολος Τσαούσης με 3:34.90. Χρυσό μετάλλιο ο ουκρανός Hennadi Boiko 2:24,59 ασημένιο ο ισραηλινός Itzhak Mamistvalov 2:30,96 και χάλκινο ο ουκρανός Anton Kol 2:41,96.
Στα 100μ ελεύθερο S2 ο Αριστείδης Μακροδημήτρης τερμάτισε στην τέταρτη θέση με χρόνο 2:08,68. Χρυσό μετάλλιο με νέο παγκόσμιο ρεκόρ από τον ρώσο Alexander MAKAROV με χρόνο 2:02.14. δεύτερη θέση για τον ουκρανό Serhii PALAMARCHUK με 2:04.57 και χάλκινο και πάλι για αθλητή από την Ρωσία τον Dmitrii KOKAREV αυτή την φορά με 2:06.42.
Τέταρτη θέση και για τον Παναγιώτη Χριστάκη στα 400μ ελεύθερο στη S6 6:18,17. Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο γερμανός Sebastian WANOW με χρόνο 5:39.20, στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο ισραηλινός Yoav Valinsky με χρόνο 5:43.07 ενώ τρίτος τερμάτισε ο Σουηδός Karl Forsman με χρόνο 6:1491. Η πρώτη ημέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος για τις γυναίκες είχε τις εξής κατατάξεις έκτη θέση για την Μαρία Τσάκωνα στα 400μ ελεύθερο S6 με χρόνο 6:44,93.
Έκτη θέση και για την Χρυσούλα Αντωνιάδου με 1:51,35 στα 100μ ελεύθερο S5 και ένατη θέση για την Μαρία Καλπακίδου με 2:54,70 100μ ελεύθερο S4.